Menu Zamknij

Festyn rodzinny

    

Festyn, o którym się mówi.

 Tak w kilku słowach można  podsumować kolejny festyn rodzinny, który odbył się 24 czerwca 2015r w Przedszkolu Nr 3 integracyjnym w Mosinie. Festyn  jest ważnym wydarzeniem w życiu tej placówki, który tradycyjnie stanowi podsumowanie rocznej  pracy przedszkola.

Z uwagi na to, że ten rok dotyczył kultury i tradycji Wielkopolski, na festynie nie brakowało akcentów przynależności regionalnej. Jednym z nich były specjalnie na tę okazję wykonane przez pracowników przedszkola stroje ludowe. W szamotulskim stroju ludowym zaprezentowała się pani dyrektor witając  wszystkich zebranych ciepło i serdecznie, nauczycielki, które przedstawiły piosenkę „Sen o Poznaniu” oraz inni pracownicy pełniąc rolę gospodarzy.

Wśród zaproszonych gości obecna była pani Anna Balcerek Kałek -Kierownik Referatu Oświaty, Promocji, Kultury i Sportu naszej gminy, która na ręce pani dyrektor złożyła podziękowania dla pracowników przedszkola, życząc miłej zabawy i udanych wakacji wszystkim obecnym.

Atrakcją festynu ( jak zwykle) było przedstawienie przygotowane przez rodziców , które w tym roku przybliżało uczestnikom jedną z bardziej znanych legend związanych z naszym regionem pt.”Przedziwna opowieść o koziołkach z wieży ratuszowej”.

             W wiek XVI przeniosły zebranych dekoracje, scenografia, Błazen królewski oraz ujmujący głos , niedościgłego w narracji rodzica, grającego w przedstawieniu bajkopisarza. Walory wizualne i estetyczne widowiska podniosły barwne i różnorodne kostiumy, typowe dla ówczesnej epoki, język średniowieczny używany przez aktorów, a także nagłośnienie i oprawa  muzyczna, o którą zadbał pan Jacek Rogalka. Najwiekszy aplauz zyskały frywolne koziołki poznańskie. Koniec przedstawienia uświetnił występ przedszkolaków, którzy zaprezentowali  taniec wielkopolski „Walcerek”, występując w strojach ludowych przygotowanych we współpracy z rodzicami. Po tej części artystycznej dla uczestników festynu przygotowano wiele innych atrakcji. Miedzy innymi można było odwiedzić wiejską zagrodę, w której   dostępne były stare urządzenia i narzędzia pracy.  Ogromne zainteresowanie wzbudzały także prezentowane zwierzęta. Można było nie tylko oglądać, dotykać czy  pogłaskać ale nawet wyprowadzić na spacer wybrane zwierzątko domowe. Tę atrakcje zapewnił pan Grzegorz Kosicki  człowiek, który kultywuje tradycje ludowe i ginące rzemiosło wiejskie. Chętni rodzice i dzieci mogli wziąć udział w przygotowanych konkurencjach t.j. cięcie belek drewnianych piłą, przeciąganie liny, napełnianie beczek workami z piaskiem, łowienie rybek, wieszanie i zbieranie prania, skoki w workach. Dzieci mogły skorzystać z malowania twarzy, poskakać na trampolinie, zaprezentować swoje zdolności wykonując rysunki kredą.

Organizatorzy zadbali również o możliwości kondycyjne uczestników. Dla zgłodniałych i spragnionych otwarta została Karczma „Pod koziołkiem”, w której uśmiechniete karczmareczki w strojach ludowych podawały typowo poznańskie jadło takie jak : rumpuć, kompot z angrystu i jabzów, szneke z glancem, sznytke chleba ze smaluszkiem i skrzeczkami. Mimo chłodnego dnia festyn upłynął w miłej i ciepłej atmosferze, a uśmiech i dobra zabawa towarzyszyła wszystkim do końca. „

Błazen królewski w czasie widowiska powiedział: „To nie jest bajeczka, możecie mi wierzyć” – wiedzą o tym uczestnicy festynu, a pamiątkowy kolorowy balonik to potwierdza .  W ten sposób kolejny festyn rodzinny przygotowany przez „pomarańczowe przedszkole” przeszedł już do historii, ale z pewnością pozostanie na długo w pamięci. Tego rodzaju działanie kreuje pozytywny wizerunek pracy placówki oraz potwierdza dobrą współpracę z rodzicami i środowiskiem lokalnym.

Kończąc posłużę się słowami bajkopisarza ” I ja tam byłem miód i wino piłem, jadła smakowałem, a to, co zobaczyłem i usłyszałem, to wszystko Wam dzisiaj  opowiedziałem”

 

Tak duża impreza nie mogłaby się odbyć bez wsparcia i pomocy sponsorów oraz wielu osób zaangażowanych w działania placówki.

Przedszkole serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania festynu w szczególności:

Piekarni „Tosmak”-Olejniczak TR

Przedsiębiorstwu „Woj-Mar” Manieczki-W.Marciniak, M. Ziemek

Sklepowi „AS”-E.Piotrowska

Sklepowi „U Radka i Dziadka”- R. Krupiński

Szkole Podstawowej w Pecnej

Zespołowi Szkół im. A.Wodziczki w Mosinie

Przewodniczącemu Rady Osiedla nr 2 panu Tomaszowi Łukowiakowi

Pan Jackowi Rogalce

Radnym i przedstawicielom Komitetów Osiedlowych z terenu miasta i gminy Mosina

 Szczepowi Watra

Rodzicom dzieci z Przedszkola Nr 3 Integracyjnego w Mosinie

 

 

                                                                                                          K. Torfik

Skip to content