Poniżej
( w czytaj więcej ) umieszczamy wzór umowy,
która będzie podpisywana w przedszkolu na rok szkolny 2011/2012
i obowiązywać będzie od 1 września 2011
wzór umowy
……………………..
Pieczęć przedszkola
UMOWA NR……….
Zawarta w dniu………………..pomiędzy Gminą Mosina
– Przedszkolem nr……w ……………………………….……………………………. ,
reprezentowaną na podstawie pełnomocnictwa przez Dyrektora, Panią………………………………………….zwanym dalej „ przedszkolem”
Panią/Panem…………………………………………………………………………….
Zamieszkałą/łym…………………………………………………………………………
Zameldowaną/nym……………………………………………………………………….
Legitymującą/cym się dowodem osobistym seria………numer…….………., zwanym dalej „rodzicem/prawnym opiekunem”.
§ 1
Przedmiotem umowy jest świadczenie usług dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych
w Przedszkolu dla :
Dziecka
(imięi nazwisko)…………………………………….…………………………………
Data
i miejsce urodzenia……………………………………………………………………….
Nr PESEL:……………………………………………………………………………………
Adres zameldowania……………………………………………….……………………………
Adres zamieszkania………………………………………………….………………………….
§ 2
1.Umowa zawarta zostaje na czas określony od dnia ………………. r. do dnia………………..r.
2. W przypadku zawarcia umowy już w trakcie trwania miesiąca, opłata za pierwszy miesiąc, tj. za pobyt i wyżywienie dziecka w przedszkolu naliczona zostanie proporcjonalnie od dnia zawarcia umowy do końca danego miesiąca w wysokości 1/22 miesięcznej łącznej stawki opłat, naliczonych dla danego dziecka.
§ 3
Dziecko z przedszkola odbierane będzie przez rodziców/prawnych opiekunów dziecka lub przez inne osoby wskazane przez nich w formie pisemnego upoważnienia.
§ 4
Przedszkole zobowiązuje się do zapewnienia dziecku:
1) fachowych działań opiekuńczo-wychowawczych oraz dydaktycznych;
2) bezpłatnego nauczania i wychowania w zakresie podstawy programowej wychowania przedszkolnego w wymiarze 5 godzin dzienne;
3) dodatkowych zajęć –w ramach świadczeń wymienionych w § 2 Uchwały Rady Miejskiej w Mosinie Nr VIII/40/11 z dnia 28 lutego 2011 r. w sprawie ustalenia opłat za świadczenia udzielane w przedszkolach prowadzonych przez Gminę Mosina wykraczających poza podstawę programową, według ustalonej stawki, wynikającej z powyższej Uchwały takich jak:
a) rozwijanie indywidualnych zainteresowań dziecka poprzez udział
w zajęciach: muzyczno- tanecznych, teatralnych i plastycznych;
b) zajęcia badawcze, rozwijające zainteresowania i wiedzę dziecka o świecie;
c) zabawy wspomagające rozwój mowy oraz zabawy pobudzające ciekawość
poznawczą i rozwijanie twórczego myślenia;
d) dowolne zabawy dziecka kształtujące umiejętności społeczne, rozwój
emocjonalny, empatię oraz utrwalające czynności samoobsługowe, nawyki
higieniczne i kulturalne.
4) bezpieczeństwa w czasie pobytu dziecka na terenie przedszkola;
5) posiłków określonych w statucie przedszkola
§ 5
1.Rodzic/prawny opiekun deklaruje, że dziecko będzie przebywać codziennie w przedszkolu w godzinach: od………….. do……………….i korzystać będzie z wyżywienia w zakresie: 1) całodziennego wyżywienia tj. ……… posiłków dziennie;
2) 2 posiłków dziennie.
2.Przedszkole –na podstawie zadeklarowanej przez rodzica/prawnego opiekuna liczby godzin przebywania dziecka w przedszkolu dostosowuje ilość posiłków-zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora Przedszkola.
§ 6
1.Dopuszcza się wprowadzenie przez przedszkole zmian do niniejszej umowy-na podstawie podanych przez rodzica/prawnego opiekuna danych, zawartych § 5 niniejszej umowy, z wyprzedzeniem 2-tygodniowym, przed dokonaniem przez przedszkole rozliczenia kolejnego miesiąca.
2.W przypadku 3-krotnego przekroczenia przez rodzica/prawnego opiekuna liczby zadeklarowanych godzin dziennego pobytu dziecka w przedszkolu, wymagane jest ponowne uzgodnienie przez strony umowy czasu pobytu dziecka w formie pisemnego aneksu.
3.Brak zgody rodziców/prawnych opiekunów na wprowadzenie zmiany do umowy w powyższym zakresie skutkować będzie wygaśnięciem umowy bez konieczności jej odrębnego rozwiązania, w ostatnim dniu miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpiła odmowa zgody.
4.Za każdą rozpoczętą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu ponad zadeklarowaną w § 5 ust 1 umowy rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są do uiszczenia naliczonej przez przedszkole umownej, dodatkowej opłaty w wysokości 10 zł ( słownie: dziesięć złotych ).
5.Za każdą rozpoczętą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu, wykraczającą poza czas pracy przedszkola (tj. za niewykonanie obowiązku odbioru dziecka z chwilą zamykania przedszkola) rodzice/prawni opiekunowie zobowiązują się do uiszczenia naliczonej przez przedszkole umownej dodatkowej opłaty w wysokości 30 zł ( słownie: trzydzieści złotych ).
§ 7
1.Rodzic/opiekun prawny dziecka zobowiązuje się do ponoszenia comiesięcznej odpłatności,
w tym za:
1) świadczenia wykraczające poza podstawę programową, w wysokości 2,00 zł
za każdą rozpoczętą godzinę korzystania ze świadczenia;
2) dzienną stawkę żywieniową.
2.Stawka podana w ust.1 pkt 1 może ulec zmianie w okresie trwania umowy na podstawie podjętej w tym zakresie uchwały Rady Miejskiej.
§ 8
1.Wysokość dziennej stawki żywieniowej z uwzględnieniem racji pokarmowych odpowiadającym normom fizjologicznego zapotrzebowania żywienia dzieci oraz zasady przyjmowania opłat ustala dyrektor przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym.
2.Przedszkole zastrzega sobie prawo do zmiany wysokości opłaty dotyczącej kosztów produktów użytych do sporządzania posiłków bez zmiany umowy w formie pisemnej.
3.O zmianie wysokości opłat rodzice będą zawiadamiani przez Dyrektora Przedszkola, w formie komunikatu na tablicy ogłoszeń.
§ 9
1.Do przedszkola może uczęszczać jedynie dziecko zdrowe, dziecka chorego lub z objawami choroby nie wolno przyprowadzać.
2.W przypadku stwierdzenia choroby u dziecka lub jego złego samopoczucia (np. bóle głowy, biegunki, gorączka, wymioty itp.) w czasie obecności w przedszkolu, opiekun dziecka zobowiązany jest do natychmiastowego powiadomienia o tym fakcie rodzica/prawnego opiekuna.
3.Rodzic/prawny opiekun dziecka zobowiązany jest po otrzymaniu powyższej informacji
od opiekuna jak najszybciej odebrać dziecko z przedszkola.
4.W przypadku choroby zakaźnej dziecka rodzic/prawny opiekun zobowiązany jest do natychmiastowego zawiadomienia o tym fakcie dyrekcję przedszkola.
5.Po zakończeniu choroby zakaźnej dziecko może zacząć uczęszczać ponownie do przedszkola po okazaniu zaświadczenia lekarskiego.
§ 10
1. Rodzic/prawny opiekun zobowiązuje się do powiadomienia placówki o czasie nieobecności dziecka- najpóźniej w drugim dniu nieobecności.
2.W przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu, trwającej nieprzerwanie nie krócej jednak niż 3 dni, stawka żywieniowa za każdy dzień następujący od czwartego dnia nieobecności dziecka podlega odliczeniu- po wcześniejszym zgłoszeniu powyższego faktu przez rodzica/prawnego opiekuna.
3.W przypadku braku zgłoszenia przez rodzica/prawnego opiekuna dziecka o jego planowanej nieobecności w przedszkolu (np. w przypadku choroby) kwota za dzienną stawkę żywieniową za wymienione dni nieobecności dziecka nie będzie odliczana.
4.Rozliczenie kosztów za wyżywienie a związanych z nieobecnością dziecka zostaną dokonane po zakończeniu miesiąca a naliczoną opłatę na kolejny miesiąc umniejsza się o dokonany odpis.
5.Podstawą odpisów jest lista obecności dziecka w dzienniku zajęć.
§ 11
Opłata za usługi wychowawczo-dydaktyczne i opiekuńcze podlega zwrotowi w przypadku:
1) nie funkcjonowania przedszkola z przyczyn leżących po stronie przedszkola (np. awaria, zamknięcie przedszkola oraz innych przyczyn) w wysokości 1/22 miesięcznej łącznej
stawki opłat, naliczonych dla każdego dziecka za każdy dzień przerwy w działalności placówki.
2) nieobecności dziecka w przedszkolu dłuższej niż 14 dni kalendarzowych (w ciągłości) spowodowane chorobą będą podlegały odliczeniu (za każdy dzień roboczy przedszkola, w którym dziecko było nieobecne)– wg ustalonej stawki dziennego pobytu dziecka.
3) braku zgłoszenia przez rodzica/prawnego opiekuna dziecka planowanej nieobecności dziecka w przedszkolu (np. w przypadku choroby), przyjęta stawka za świadczenia wynikająca ponad podstawę programową nie będzie odliczana.
§ 12
1.Dziecko ma prawo do korzystania z usług przedszkola w ramach dyżuru wakacyjnego (lipiec lub sierpień), zorganizowanego zgodnie z harmonogramem przedszkoli Gminy Mosina.
2.Warunki korzystania z usług przedszkola w trakcie dyżuru określa odrębna umowa.
§ 13
1.Odpłatność za korzystanie z przedszkola dokonywana jest z góry do 10-go każdego miesiąca za dany miesiąc.
2.Za zwłokę w uiszczaniu opłat przedszkole może naliczać odsetki w wysokości odsetek ustawowych.
3.Umowa może zostać rozwiązana za porozumieniem stron.
4.Rodzice/prawni opiekunowie mogą rozwiązać niniejszą umowę w formie pisemnej z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia.
5.Dyrektor przedszkola może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia w przypadku:
1) zalegania z opłatami za przedszkole za okres 1 miesiąca;
2) innych przyczyn określonych w statucie przedszkola.
6.W przypadku określonym w ust.5 przedszkole jest upoważnione do wystąpienia przed właściwym sądem z powództwem o zwrot nie uiszczonej należności, powiększonejo odsetki ustawowe.
7.Skreślenie dziecka z listy wychowanków przedszkola nie zwalnia rodziców/prawnych opiekunów z obowiązku uiszczenia zaległych opłat.
§ 14
Umowa wygasa w przypadku:
1) niezgłoszenia się nowo przyjętego dziecka do dnia 7 września, jeśli rodzice/prawni opiekunowie nie powiadomią w formie pisemnej dyrektora przedszkola o przyczynie nieobecności dziecka;
2) niezgłoszenia się nowo przyjętego dziecka do 7 dni od dnia podpisania umowy w czasie roku szkolnego, jeśli rodzice/prawni opiekunowie nie powiadomią w formie pisemnej dyrektora przedszkola o przyczynie nieobecności dziecka;
3) nieobecności dziecka przez 14 dni bez uzasadnionej przyczyny (brak zgłoszenia tego faktu przez rodziców/prawnych opiekunów).
§ 15
W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową stosuje się obowiązujące przepisy prawa w tym Kodeksu cywilnego.
§ 16
Umowa sporządzona jest w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednej dla każdej
ze stron.
…………………………….. ………………………….
Podpis rodzica/prawnego opiekuna Podpis Dyrektora Przedszkola